Haber

TTK’nın “Mondros’tan Mudanya’ya İstiklal Ya Ölüm” belgeseli

Türk Tarih Kurumu (TTK) tarafından “Mondros’tan Mudanya’ya Ya İstiklal Ya Ölüm” başlıklı bir belgesel dizisi hazırlandı.

TTK’dan yapılan açıklamaya göre yönetmenliğini Yasin Semiz’in üstlendiği belgesel, Milli Mücadele’nin 30 Ekim 1918’de imzalanan Mondros Mütarekesi’nden Mudanya’ya kadar geçen 4 yıllık dönemini ve Kurtuluş Savaşı’nın aşamalarını konu alıyor. 11 Ekim 1922’de Mütareke Antlaşması imzalandı. Devletlerin savaştığı koşullar ayrıntılı olarak anlatılıyor.

Milli Mücadele’yi sadece askeri yönüyle anlatmayan belgesel, süreç boyunca diplomasi alanında yapılan çalışmalara da yer veriyor.

Yaklaşık 30 dakikalık 7 bölümden oluşan belgesel dizisi “Sakarya: Türk Bitti Demeden Bitmez”, “Büyük Taarruz: Dağlarda Birer Birer Yakılan Ateşler” kitaplarının yazarıdır. “İstiklal: Vatanımda Düşman Kalmasın”, savaş tarihi araştırmacısı Dr. Selim Erdoğan.

Atatürk’ün Ankara’da hem konut hem de idari bina olarak kullandığı Dümen Binası’ndan, İstanbul’da işgal edilen çeşitli binalara ve Sakarya Meydan Muharebeleri’ne sahne olan zirvelere kadar halen Tınaztepe, Çiğiltepe ve Kocatepe gibi mevziler bulunmaktadır. Büyük Taarruz’un en şiddetli çatışmaları yaşandı. Çekimler savaş alanlarında yapıldı.

12 ilde, 25’in üzerinde yer ve coğrafyada çekilen belgesel dizisinde Türkiye ve yurt dışından arşiv görüntüleri yer aldı.

Sakarya Meydan Muharebesi ve Büyük Taarruz’un aksiyon planları da harita animasyonlarında gösterildi.

Müzik Musa Göçmen’e, seslendirme Mehmet Atay’a, görüntü yönetmenliği Göksel Gül’e ve animasyon Emre Şan’a ait olan belgeselin yeni bölümleri, Pazar günleri saat 19.00’da TTK’nın YouTube hesabından yayınlanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu