Haber

Ali Erbaş’ın Açıklamaları Şaşırttı: Hafta Tatili Cuma mı Olacak?

Gazeteci Murat Ehil, kabinenin en etkili isimlerinden biri olarak gösterdiği Ali Erbaş’ın hutbedeki sözlerinin ardından hükümet çevresinde hafta tatilinin Cuma gününe kaydırılmasının konuşulabileceğini söyledi.

Ali Erbaş, Yalova’da bir camide verdiği Cuma hutbesinde okul ve işyerlerinde cuma namazı için düzenleme yapılması gerektiğini söyledi.

Ali Erbaş’ın bu açıklamalarının ardından hafta tatilinin Pazar yerine Cuma’ya çekilebileceği savunuldu.

Gazeteci Murat Uzman, Ali Erbaş’ın açıklamalarının yankılarını YetkinReport adlı internet sitesinde yazdı.

“Cuma namazı her hafta farklı vakitlerde kılınıyor” diyeceksiniz. İş yerlerine veya okullara değil de camilere koşarak kılınacaksa öncesi vardır, sonra dönüşü vardır. Nasıl kurulacak?” O zaman kolay, derler ki; Hafta tatilini Hristiyanların bayramı olan Pazar yerine “müminlerin bayram günü” olan Cuma günü yapalım. Nitekim Erbaş bu sözleri söyleyince bir ara #cumatatilolsun hashtag’iyle Twitter’da TT listesine girdi.”

“Şu anda Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ndeki belki de en güçlü isim Erbaş; Tabii Erdoğan’dan sonra ve onun sayesinde. MHP lideri Devlet Bahçeli’nin uyarılarının bile etkilemediği tek isim o. Çalışma ve okul saatlerinin cuma namazına göre ayarlanmasını istiyorsa, hafta sonunun pazardan cumaya çevrilmesi tartışmasının iktidar çevrelerinde bir yerlerde tartışılmaya başlandığını varsaymak mümkündür.

“Elbette biliyorsunuz ki Suudi Arabistan’ın güçlü adamı Muhammed bin Selman, uluslararası ticarete uyum sağlamak ve memuriyetten 11 gün tasarruf etmek için devletin resmi takvimini aydan güneşe, Hicri’den Miladi’ye çevirdi. Bildiğiniz gibi Çin, Japonya, Hindistan gibi dev ekonomilerin büyük çoğunluğu Hristiyan değil ama onların da hafta sonu pazarı var.”

“Ama asıl mesele nedir Erbaş Bey? Cumhuriyetin ikinci 100 yılına girerken, Anayasa’nın ikinci maddesinde yer alan din ve devlet işlerinin ayrı tutulması ilkesini yıpratacağınıza, bir an önce açıkça söyleseniz daha iyi olmaz mı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu